Nördimust ja valu põhjustanud vahejuhtumid

23 juunil, kui kogu Eesti tähistas 100 aasta möödumist Eesti vägede võidust Balti landesveeri üle Võnnu lähistel, toimusid Tallinnas kaks ülimalt nördima panevat vahejuhtumit.

Ööl vastu 23. juunit avastati Rahumäe Juudi kalmistul viis ümberpööratud hauakivi. Kohale saabus politsei, alustati meenetlus.

„Koletu vandalismiakt kohas, kus puhkavad rahus esivanemad, kus iga inimene mõtleb vaimsusest, põlvkondade seotusest ja inimväärtustest, on solvav, hirmus ja meie ühiskonnas  vastuvõetamatu,“ teatasid Eesti Juudi Kogukonna ja Eesti Juudiusu Koguduse esindajad.

Hiljem, 23. juuni päeval, leiti, et „Lille“ peatuse juures asuvatele suurtele kividele on värviga joonistatud suur haakrist. Teade sellest on samuti esitatud politseile ja Põhja-Tallinna Linnaosa Valitsusele.

Eesti Juudi Kogukonna esinaise Alla Jakobsoni sõnul on raske uskuda, et need pahatahtlikud aktsioonid korraldati spetsiaalselt meie riigi pühade ajal. Jääb loota, et see oli vaid ülimalt kahetsusväärne kokkusattumus.

„Me austame lahkunute mälestust ja tahaks, et ühiskond näitaks üles mõistmist ja vastastikust lugupidamist selle rahva mälestuse vastu, kes kaotas sel maal oma esivanemad. Olen veendunud, et uurimine teeb kindlaks need isikud, kelle käitumine kutsub nõrdimuse ja valu,“ lisas Jakobson.

Sel aastal saab Tallinna juudi kalmistu avamise päevast 110 aastat. Kalmistul asub 1941. aasta küüditamise ohvritele pühendatud mälestussammas ning samuti Holokausti ohvritele pühendatud,  eraldi kividest laotud püramiidina laotud mälestussammas, milles iga kivi  sümboliseerib ühte hukkunut.

Nüüdne vandalismiakt on uuel juudi kalmistul esimene, seda ei rüvetatud isegi natside okupatsiooni ajal.

Eesti Juudi Kogukond ja Eestis elavad juudi rahva esindajad on meie mitmerahvuselise, mitmekultuurse ühiskonna lahutamatu osa, nagu ka kõik muud vähemusrahvused, kel on oma juured ja pärand meie ühises riigis. Taolised vandalismiaktid ja haakristi kujutamine avalikes kohtades on meie jaoks otseviide traagilistele sündmustele, millest loodame, et need ei kordu enam kunagi. Ei kordu meil Eestis, ega ükskõik millises teises riigis.