Eesti Juudi muuseum  

Eesti Juudi muuseum avati 17.detsembril 2017. Muuseum on pühendatud Eesti juutide ajaloole alates juudi kogukondade tekkimisest 19.ajandi esimesel poolel kuni tänapäevani. Muuseumis on olemas püsiekspositsioon, raamatukogu ja lugemissaal, digitaliseeritud arhiiv muuseumi veebilehel ning suur arhiiv, kus säilitatakse dokumentide ja fotode originaalid.  

Püsiekspositsioon asub Kogukonna keskuse 3. korrusel ja sisaldab 48 stendi Eesti juutide ajaloo erinevatest ajajärkudest ja valdkondadest. Stendidel saab näha infot tuntud Eesti juutidest – teadlastest, arstidest, juristidest, kultuuritegelastest, ärimeestest, inseneridest, sportlastest ja ühiskonnategelastest. Püsiekspositsiooni täienduseks eksponeeritakse Kogukonna peakontoris posterid Eesti Vabariigi teenetemärkidega autasustatud juutidest.  

Muuseumis on olemas väike raamatukogu Eesti juutide poolt kirjutatud või juutidest kirjutatud ja Eestis väljaantud raamatute ja trükistega. Muuseumi kõrval töötab Kogukonna raamatukogu juuditeemaliste raamatute suure koguga, sh enne Teist maailmasõda Tartus tegutsenud üliõpilaste korporatsiooni “Lemuvia” raamatutega.  

Muuseumi arhiivi digitaliseeritud versioon on kättesaadav muuseumi veebilehelt ja sisaldab palju pilte, memuaare, dokumente  ja muid ajaloolisi materjale, mis pakuvad huvi nii uurijatele kui ka ajaloohuvilistele. Peale selle on võrgu kaudu kättesaadav Rahvusarhiivi juuditeemaliste materjalide suur kogu Judaica.  

Muuseumis on hoiul suur hulk eraisikutelt ja organisatsioonidelt saadud originaaldokumente. Muuseumi arhiivi täiendatakse pidevalt.  

Eesti Juudi muuseumi loomise  algatas Mark Rõbak (1945-2018). Nii olulise ja tähtsa töö eest annetas president Toomas Hendrik Ilves 2010 aastal Mark Rõbakile Valgetähe ordeni.  

Muuseum Internetis: https://museum.jewish.ee/  

Muuseumi veebileht Facebookis https://www.facebook.com/estonianjewishmuseum   

Muuseum on avatud  

Esmaspäev – neljapäev: 11.00- 17.00, pühapäev: 11.00- 15.00  

Riigi- ja juudi kalendri pühadel on muuseum kinni. Muuseumi külastamine väljaspool tööaega on võimalik eelneva kokkuleppe alusel. 

Eesti Juudi muuseum on eramuuseum ja töötab tänu annetustele. Palume külastamisel annetada muuseumile. Lastele, õpilastele, tudengitele ja pensionäridele on sissepääs tasuta. Audiogiidi kasutamine on tasuta. 

Giidi teenused ja külastamine gruppidega on kokkuleppel.   

LisainfoGennadi Gramberg, e-post: museum@jewish.eetel +372 56262251