Paljud on kuulnud seda nime, mlles kehastub Juudi rahva võitluse ja võistlusspordi vaim. See tuli tintud Maccabeide liikumisest, mida juhtis Yehuda Maccabi, kes vabastas templi Jeruusalemmas. Spordiklubi “Maccabi” asutati aastal 1920, mil juudi rahvas sai endale kultuurautonoomiat. Üheks esimeseks autonoomia ülesandeks sai juudi laste tervise eest hoolitsemine.

Loodud ühingu aktiivsus ei piirdunud ainult spordi edendamisega ning keha kultuuriga riigi juutide seas. Klubi andis tõuke teatud spordialadele arengule, mida varem ei praktiseeritud Eestimaal . Näiteks naiste korvpall Eestis algas just juudi naiste korvpalli meeskonnast!

Kuni aastani 1940 spordiklubi “Maccabi” oli väga populaarne ja rohkearvuline selle liikmed kaitsesid juudi rahva ja eesti spordi au rahvusvahelisel tasandil.

Suuri edusamme oli tehtud nais võimlemisel. Sadade võimlejate hulgas, kes esinesid staadionil riigipühadel, esimeste reas alati olid esirias alati sportlased “Maccabi” ühingust. Väga tugev oli jalgpalli võistkond. Eesti meeskonnas, mis osales nendel aastatel maailmameistrivõistlustel, oli alati mänginud 2-3 jalgpallurit “Maccabi” klubist.

Eriline koht Eesti kergejõustiku ajaloos on Sarah Teitelbaum´il, kes oli kaheksa korda riigi tippsportlane. Tema vend Rubin Teitelbaum kehtestas viis rekordit tõstevõistlustel ning 1936. aastal osales II rahvusvahelistel “Maccabi” mängudel Tel Avivis, kus ta vtuli esikohale.

Sügava jälje eesti motospordis jättis Savel Kletskij, kes aastatel 1932-1935 võttis paremad kohad Tallinnas ja Riias  ning oli üks asutajatest tuntud ringtee trassi Pirital.

1940 “Maccabi”, nagu paljud teised spordiklubid riigis, suleti. Taasluua klubi sai ainult Eesti iseseisvuse taastamisel.

1991. aastal eesti meeskond juba võistles Euroopa Maccabiabil, mis toimus Prantsusmaal Marsellis ning meeskond võitis hõbemedali mini-jalgpallis. Euroopa Maccabil-2007 Roomas eesti meeskond võitis kolm kuldmedalit.  Kaks korda tõusis pedestaalile Simon Brenner (sulgpall, individuaal- ja paarisvõistlused) ja Nadežda Shein (tennis, paarisvõistlused).

Uskumatu eduga esines Eesti meeskond avatud Balti riikide mängudel “Maccabi-2010 “, mis toimusid Trakais (Leedu), nad võitsid 12 medalit!

2011. aastal meeskond “Maccabi” võitis esmakordelt ajaloos Eesti karika mini jalgpallis.

Praegu on Eesti “Maccabi” ühingus tenniseklubi, jalgpalli meeskond ja male sektsioon. Lähitulevikus on plaanis luua lauatennise ja korvpalli meeskonna sektsioonid.

„Maccabi” spordiühingu ülesandeks on kaasata sportima mitte ainult nooremaid, aga ka vanemas eas inimesi. Sport toob palju positiivseid emotsioone ning aitab kehal olla noor ja teadvusel – kaine!

Tahate saada „Maccabi” liikmeks? Täiendav informatsioon: http://maccabiee.wordpress.com/

Kutsume koostööle!

Eesti Juudi Kogukond ja Eesti spordiühing  “Maccabi” pöörduvad Teie poole koostöö pakkumisega!

Juba üle neilja aasta meie struktuurid arendavad Eesti Juudi Kogukonna spordiliikumist.

«Maccabi Eesti» – tegutseb Eesti Juudi Kogukonna all üksusena eraldiseisva juhtimisstruktuuri, eelarve- ja arveldusarvega. Oluline on rõhutada, et Eesti Juudi Kogukond kuulub Eesti Rahandusministeeriumi poolt kinnitatud asutuste nimekirja,  kellele tehtud annetused vähendavad maksustavat tulubaasi eraisikute jaoks ja ei kuulu erisoodustuste hulka juriidiliste isikute jaoks.

Küsimustega reklaami avaldamise kohta meie koduleheküljel palume pöörduda aadressil info@maccabi.ee

Detailsemat infot Maccabi Eesti toetusprogrammi kohta leiate alljärgnevast materjalist:

Maccabi Estonia Partnership