Uus sünagoog Tallinnas oli ehitatud 2007 aastal, projekteeritud Caura Stoora ja Tõnis Kimmel arhitektidega. Hoone on eristatav mittestandaartse arhitektuuri suhtes, mis ühendab endas klassikat ja kaasaegsust. Uus sünagoog nii hästi sobib koos teiste juudi kogukonna hoonete ansambliga ning kooliga, et on tunda nagu ta oli alati olemas! Aga millised olid sünagoogid Tallinnas enne seda?

Tegutsev sünagoog Maakri tänaval Tallinnas enne Saksa okupatsiooni oli täielikult hävitatud linna pommitamisel märtsis 1944. Sellest ajast olid Tallinnas Juudi pühakojad. Viimane neist asus väikses ühekorruselises hoones Magdaleena tänaval kuni aasta 2000. Siis oli sünagoog kolinud teisele korrusele kogukonna keskusel, peale seda kui kogukonna keskasutusel oli juba kolm korrust. Avar tuba koos elegantse disainiga,mälestuste seinaga ning päris Tori pärgamendiga. Kõige selle üle olid kogukonna liikmed õnnelikud.

Aga aeg läheb edasi, ja olemasoleva sünagoogi asemele tuli uus – suur ja üllatavalt ilus! Uus sünagoog Tallinnas sai esimeseks, mis oli ehitatud peale II maailmasõja lõppu (eelnev oli teises kohas rajatud, sellega peetakse olemasoleva esimeseks) Hoone on ehitatud kõigete kaasaegsete turvalisuse nõutele vastavalt (kaasaarvatud külastajate turvalisus – sissepääsul asub metallidetektor) ning suurepäraselt sobib kokku linna maastikuga.

Nurgakivi panid 19 septembril 2005 aastal Israili ja Eesti presidendid – Moshe Kacav ja Arnold Rüütel. Selle rajamise jaoks oli kuulutatud 2 milj USA dollarid. Ehitamise peansponsoriks oli suur ärimees Aleksandr Bronštein, akadeemiku Mihhail Bronšteini poeg. Tema palve järgi oli uue Tallinna sünagoogi ehitamine seotud tema kallima ema Bella Barskaja mälestuseks. Teiseks suuremaks sponsoriks oli perefond Geogre Rora USAst. Annetused tegid paljud eesti firmasid ja organisatsiooni, Tallinna linnavalitsus, Eesti Sissekaitseministeerium, eraisikud – kogu juudi perekonna nimelt täname neid toetuste eest!

Uue sünagoogi pidulik avamine oli 16 mail 2007 aastal, millest võtsid osa Eesti riigi president Toomas Hendrik Ilves, peaminister Andrus Ansip, selle aja Israeli peaministri asendaja Šimon Peress ning Israeli pearavviin Jona Metsger.

Sünagoogi saal, välja arvatud rõdu naistele, mahutab 230 inimest. Veel sünagoogis asub mikve, koššerrestoran ja suveniiride pood. Tallinna sünagoogi rabi – Efraim Šmuel Kot.

Tere tulemas Tallinna sünagoogi, bruhim abaim!

http://www.ejc.ee/