Kalender 2016

„Jahadi“ värvid

Juute nimetatakse „raamatu rahvaks“ niivõrd sageli, et juudi igapäevane elu võib tunduda rangena kui mitte isegi monokroomsena.

Maksimum – kahevärvilisena: nagu Toora tähed pärgamendirulli peal.

Mõistagi pole see nii: Iisraeli Maa antiikaja mosaiigid, Poola sünagoogide renessansi seinamaalid, Keskajal üle Euroopa loodud juudi manuskriptide miniatuurid veenavad vastupidises.

Meie esivanemad ei olnud ükskõiksed ümbritseva maailma värvide suhtes: kaasaegne heebrea keel on sellele tõestuseks. Sõna „tseva“, mis kõlab sarnaselt venekeelsele „tsvet“ (eesti k värv) ja mis sobib sellega ka mõtte järgi, omab ühist juurt sõnaga „tsaber“ – nimetissõrm. Need mõlemad pärinevad verbist, mida saaks võimalikult täpselt tõlkida kui „näitama konkreetselt“ või isegi „näitama muutumatu omaduse peale“: värv iseloomustab eset ja avab selle kogu võimalikus täiuses.

Teie käes oleva kalendri iga lehekülg on erinevat värvi. Ning iga neist on pühendatud Eesti Juudi Kogukonna tegevuse konkreetsele aspektile, tegevusele, mis on murdunud läbi iga-aastase foorumi „Jahad“ prisma.

„Jahadil“ nagu ka kunstniku värvipaletil, on meie Kogukonna ereda ja küllastunud kultuuri- ja sotsiaalse elu kõik värvid. Aastast aastasse süttivad nad uute värvitoonidena, avades enda sügavuse ja mitmekesisuse.

Olgu ka tulev aasta sama erk, küllastunud, mitmekesine ja helge.

Ning las „Jahadi“ mitmevärviline valgus soojendab igaüht meist kogu selle mitmekuise tee vältel!

Šana tova u-metuka!

Kalender on välja antud Kofkinite Perefondi vahenditega