Kalevi-Liiva memoriaali rüvetamine on provokatsioon Eesti vastu

21. augustil õhtul avastasid kohalikud elanikud, et Holokausti mälestusmärgid Kalevi-Liivas natside poolt hukatud juutidele ja romadele (mustlastele) on jõhkralt rüvetatud. Nii juutidest kui ka Romadest ohvrite mälestuseks pandud kividele on joonistatud haakristid ja natside tervitus. Saksamaa, Tšehhi ja Poola saatkondade poolt püstitatud infotahvel on põlema pandud ja rüvetatud, lillepotid puruks pekstud, lilled mullast välja tõmmatud, küünlad laiali loobitud ja lömastatud. Abielupaar teatas juhtunust koheselt Politsei, Jõelähtme vallavalitsusele, kes haldab territooriumi, ja Eesti Juudi Kogukonnale.

Eesti Juudi Kogukonna esinaine Alla Jakobson külastas täna Kalevi-Liivat. „Olen vapustanud ja nördinud. Ma ei saa kutsuda inimesteks neid natsilembelisi, kes on niisuguse jõhkruse ja vihaga ründavad süütute ohvrite mälestust“, ütles Alla Jakobson.  „Eestis on alati suhtutud suure lugupidamise ja austusega surnute mälestusse, vaatamata rahvusest. Eesti elanik ei saa nii käituda, seepärast olen kindel, et memoriaali rüvetasid need, kes vihkavad Eestit ja seda tuleb pidada ka Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise aastapäevaks ajastatud provokatsiooniks“, sõnas Eesti Juudi Kogukonna esinaine. Ta avaldas tänu neile, kes andis teada sündmusest.

Alla Jakobsoni sõnul ootab Eesti Juudi Kogukond ja Eesti avalikkus, et politsei teeb kõik võimaliku vandaalide tabamiseks. „See, et Eestis on inimesi, kes ei mõista ajalugu ja ei varja oma vaimustust natsismist, näitab, et ajaloo õppetundides holokaustist kas ei räägitud või anti sellele vale tõlgendust. Kui me ei räägi tõtt oma ajaloo tumedamatest lehekülgedest, siis mis tulevik meid ees ootab?“, arvab Alla Jakobson.

1942-1943 aastatel hukati Kalevi-Liival Saksamaalt, Poolast ja Tšehhoslovakkiast toodud juute ning juudi vange Jägala koonduslaagrist. Siin tapeti ka romasid ja eesti ning vene sõjavange. Erinevatel andmetel tapeti Kalevi-Liival üle 6000 inimest. Esimene mälestussammas püstitati 1965. a. 2002 aastal avati mälestuskivi hukatud juutidele koos infotahvliga. 2007.aastal püstitati mälestuskivi holokaustis tapetud romadele.