Kevad läbi aasta
Sõna „kevad“ lõhnab värskuse, lootuse ja uue elu alguse järgi.
See joovastav ja ergutav aroom on Läänemere rannikul geograafilise asukoha tõttu vaevalt tunnetatav.
Aga Vahemere kallastel – seal, kus kujunesid kunagi juudi rahvas ja juudi riiklus –, on isegi õhk ja muld selle aroomiga täidetud.
Mitte asjata pole arvatud aastate algust muistsel Iisraelimaal ajal tänapäevasest Nisani kuust: selle esmane, piibli nimi kõlab „aviv“, mis tähendab tõlgituna heebrea keelest „kevadet“.
Uue, 5774. aastaga kohtub Eesti Juudi Kogukond koos kõigi maailma juutidega sügise alguses – esimese sügiskuu Tishrei esimesel päeval. Aga sel päeval lõhnavad traditsioonilised õunad ja mesi meie jaoks eriliselt ja kevadiselt.
EJK saab tulevaks aastaks ühe struktuurüksuse võrra rikkamaks. Samas kõlab selle asutuse ametlik termin uue juudielu allika suhtes Eestis kahtlemata veidi kuivana: lasteaed Aviv – selline on õige nimi.
Kevad sügisel kõlab oksüümoronina, väljamõeldisena, totrusena, uskumatu luiskeloona ja muinasjutuna, mis on vähesel määral seotud objektiivse tegelikkuse ja selle seadustega. Aga kas ka juudielu taastamise fakt meie riigis umbes veerand sajandit tagasi ei tundu üksnes ülbe fantaasiana?!
Meil on möödunud kahekümne viie aasta tagant õnnestunud tõestada, et unistused saavad teoks. Rääkides Tallinna juudi lasteaiast, mis esimest korda ajaloos avab uksed oma majas, võib rõhutada: jutt käib väga ammusest unistusest, mis esmakordselt avalikustati 1918. aastal.
Mitmes aasta oli see juudi kalendri järgi? Tahaks loota, et need, kes tulid Suve tänavas asuva lasteaia ruumidesse, suudavad selle küsimusele vastata takerdumata ja teiste etteütlemiseta. Vähemalt selleks Roš Hašana pühaks, mil esimene kell kutsub neid Karu tänava koolimaja klassidesse.
Neid, kel seisab veel ees elus esmakordne kokkupuude juudi rahva ajaloo, kultuuri, religiooni, traditsioonide ja tavadega, saab siiralt kadestada ning see kadedus on kindlasti „valge“.
Sama valge nagu riided, milles on kombeks sünagoogi uue aasta jumalateenistusele siseneda. Nagu uus lehekülg, mis avaneb Saatuste Raamatus Roš Hašana püha tulekul.
Soovigem siis, et algav aasta oleks helge ja päiksepaisteline. Nagu rõõmus kevadine päev, mis kõlab heebrea sõnas „aviv“.
Mis – tahaks uskuda, et igaveseks –, kirjutatakse Tallinna kaardile meie juudi lasteaia nimena.
Shana Tova u’Metuka!
Kalender on välja antud Kofkinite Perefondi vahenditega